Chcesz być copywriterem? Przygotuj się

/wpis z 10.01.2008

Pomiędzy mailami z prośbami o pomoc w napisaniu pracy na zaliczenie/licencjackiej/magisterskiej z reklamy, dostaję też pytania o to, jak się wkręcić w biznes reklamowy. Na pewno wiele osób widząc reklamę myśli – ja zrobiłabym/zrobiłbym to lepiej! I wtedy świta nam myśl np o zmianie pracy. Praca copywritera wydaje się być lekka i fascynująca, zatrudnienie w agencji reklamowej kusi nie tylko zarobkami, ale też wyzwaniami. Dzisiaj nie będę się jednak skupiać na tym jak możesz „rozpoznać”, czy jesteś dobrym copywriterem, ale nad tym jakie pytania możesz usłyszeć na rozmowie kwalifikacyjnej/walcząc o zlecenie (jeśli decydujesz się pracować na własny rachunek).

1. Twoje ostatnie prace – listy sprzedażowe, teksty na strony internetowe, bannery, reklamy prasowe/radiowe/telewizyjne, itp.

W CV wymieniasz swoje doświadczenie, ludzie, którzy chcą się zatrudnić chcą wiedzieć jakie są Twoje dokonania jeśli chodzi o copywriting. Jeśli nie ubiegasz się o stanowisko junior copywritera, tylko o coś więcej lub walczysz o zlecenie – na pewno usłyszysz to pytanie.

2. Referencje

Wskazówka – jeśli tworzyłeś ulotkę reklamującą spożywczak swojej mamy, zastanów się dwa razy, czy umieszczać to w referencjach. No chyba, że była genialna, a w liście referencyjnej masz też wiele innych zleceń – nie tylko dla rodziny.

3. Case

Raczej przy ubieganiu się o stanowisko, niż przy walce o zlecenie – możesz dostać zadanie wymyślenia hasła reklamowego dla siodełka do roweru, płynu na wszy, odświeżacza do ubikacji, albo jogurtu (co wcale nie jest najłatwiejszym podpunktem).

4. Czy masz własną stronę internetową?

Zadaniem copywritera jest dobrze sprzedać produkt, dlatego oczekuje się od niego, żeby sam umiał się dobrze sprzedać. Nie tylko w rozmowie, chociaż to naprawdę ważne, ale też na rynku.

5. Wykonasz pracę sam, czy część pracy zlecisz komuś innemu?

Wybierając zleceniobiorcę, zleceniodawca chce wiedzieć za co płaci – do Ciebie się już przekonał, ale osób, którym zlecisz pracę nie. Jeśli więc jakieś prace zlecasz, przygotuj portfolio osób, które zatrudniasz, zleceniodawca ma prawo wiedzieć, za co płaci.

6. W jaki sposób dostarczysz wykonaną pracę?

Chodzi o to, czy projekt prześlesz pocztą, mailem, doręczysz osobiście, itp., itd. Wypadniesz profesjonalnie, jeśli zaoferujesz przesłanie mailem+wypaloną płytę pocztą wraz z wydrukiem.

7. Ile muszę zapłacić za Twoją pracę?

Szukając zlecenia powinieneś mieć swój cennik i móc odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli praca wymaga dodatkowych rzeczy, których nie przewidziałeś – nie rzucaj kwoty z głowy, powiedz, że wyślesz dokładną wycenę mailem (jak najszybciej).

8. Czy zgodzisz się na prowizję od sprzedaży?

To trudne pytanie – zleceniodawcy opłaca się płacić za efekty, Ty możesz się przed tym bronić. Branża reklamowa jest na tyle trudna, a klienci tak niezdecydowani, że doradzałabym powiedzenie „nie”. No, chyba, że podstawa jest dla Ciebie do zaakceptowania, bo za samą prowizję to tylko wariat, wiadomo.

9. Jak wygląda Twoja praca nad projektem?

Zleceniodawca chce wiedzieć co robisz: zanim przystąpisz do pracy – np. badasz grupę docelową (jak), szukasz badań w internecie; w trakcie pracy – konsultujesz z zaufanymi przedstawicielami grupy docelowej, gdzie szukasz inspiracji (oczywiście nie warto sprzedać wszystkich swoich patentów), itp., itd. Dobry copywriter zanim przystąpi do pracy powinien znać rynek, produkt, dodatkowe usługi, dotychczasowe reklamy i ich efekty, itp.

10. Portfolio

Jasne, jak słońce.

Oczywiście inwencja osób, z którymi będziecie rozmawiać jest nieograniczona, ale część tych pytań usłyszycie na pewno.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s