G-sument, Jacykow i tęcza

dnia

/wpis z 06.06.2008

O raporcie dotyczącym ulubionych marek gejowskich (przygotowanym przez Marketing&More) było głośno zanim jeszcze został opublikowany. I nie dlatego, że internauci mogli stworzyć okładkę M&M z tym raportem (o czym więcej później), ale przez Jacykowa, który udzielał krótkiego (dłuższego raczej nie dałoby się znieść) wywiadu do raportu, dzięki któremu portale plotkarskie miały pożywkę, a M&M darmową reklamę. Komentujący na portalach gejowskich skwitowali to krótko – i bardzo dobrze! Jeśli Jacykow ma być symbolem środowisk gejowskich, to nie mógł zrobić nic lepszego od tego odcięcia się. Ale nie o tym, nie o tym.
Raport o ulubionych markach gejowskich wyraźnie pokazuje, jak firmy nie doceniają rynku homoseksualistów, co jest zaskakujące biorąc pod uwagę jak atrakcyjny to rynek. Jak wynika z badań Towarzystwa Ekonomicznego Gejów i Lesbijek:

– 78% internautów LGTB studiuje lub ma dyplom (41% całego społeczeństwa)
– 84% mieszka w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców (39% społeczeństwa)
– 51% pracujących homoseksualistów kieruje czyjąć pracą (39% społeczeństwa)
– średnie dochody w tej grupie są o 40% wyższe od ogółu społeczeństwa.
Potencjał rynku LGBT już dawno odkryły takie firmy jak IBM, Absolut, Biotherm, Mini Cooper czy Volkswagen. Ponad 183 marki z listy Fortune 500 to firmy aktywne na rynku gejowskich konsumentów za oceanem.

Dziwi więc reakcja polskich „zwycięzców” rankingu: „Zwycięstwo w naszym rankingu nie dla wszystkich jest powodem do chluby. Milczenie, potok frazesów, blokada informacyjna – to najczęstsze reakcje. (…) Przedstawiciele polskich firm wiją się, próbując dyplomatycznych wygibasów w tłumaczeniu, czemu ich produkty podobają się homoseksualistom. Na ogól zwycięzcy poszczególnych kategorii kryją się za fasadą nic nie znaczących formułek oraz uciekają od konkretnych komentarzy. Dziwi to tym bardziej, że zwykle przy konkretnych reklamach i produktach ochoczo i precyzyjne wskazują target. Szczególnie gdy przodują w rankingu popularności.” – Raport mniejszości, Marketing&More.

Badanie ulubionych marek gejowskich przeprowadził portal gejowo.pl (na zlecenie Marketing&More) i wygrały w nim:

Szczegółowe wyniki w poszczególnych kategoriach to:
lgbtraport
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s