Pracuj.pl – wyjaśnienie

/wpis z 31.03.2008

Ponieważ pojawiło się kilka komentarzy osób, które uważają, że można było to rozegrać inaczej, pozwolę sobie na kilka słów (akapitów) wyjaśnień, a uznałam, że za dużo jest tego na wrzucanie kilku (bo w jednym nie chciało się zmieścić) komentarzy „w odpowiedzi”.

Wrzucenie wpisu wcale nie przyszło mi lekką ręką i nie miało być wyrzuceniem z siebie frustracji. Przed napisaniem czegokolwiek mocno się zastanawiałam, czy zrobić to właśnie tak i czy w ogóle to robić. Ale doszłam do wniosku – i tu cały czas jest moja subiektywna ocena – że takie właśnie przedstawienie sprawy będzie nauczką na przyszłość dla innych marketerów i innych firm.

O stosunku PRowców i marketerów do blogerów mówione już było wiele, na różnych blogach i w różnych artykułach. Jak widać jednak, takie lekkie przedstawianie sprawy nie działa – gdyby działało, ta sytuacja nie miałaby miejsca.

Tu nie chodzi tylko o zranione ego blogera. Uwierzcie, że wiele firm naprawdę uważa takie działania za świetny pomysł. Wiem, bo dostałam kilka zapytań o taką właśnie promocję na blogach – wpisywanie się w komentarzach i wysyłanie informacji mailowo jako „niefirma”. Powtarzanie Zleceniodawcom po raz 12sty tego, że tak się tego nie robi robi się nudne – a wiem skądinąd, że kiedy ja odmawiam, firmy idą do kogoś kto to zrobi, bo kasa jest dla niego ważniejsza niż reputacja własna i firmy, dla której został wynajęty.

Zupełnie inną stroną medalu jest sam bloger. Jak widać może się zdarzyć, że będzie taki, który się postawi i sprawę upubliczni. Ale jeśli tak wiele osób mówi o tym, że najważniejszą cechą blogera ma być jego wiarygodność to w mojej ocenie lepiej dla Czytelników, którzy danego blogera czytają jest, żeby eliminować takie właśnie sytuacje – dzisiaj jest to pracuj, ale jutro może być producent czekolady, który zaspamuje 20 blogerów, z czego 10 dajmy na to zrobi dla producenta nieświadomie reklamę. I to w prezencie za nieetyczne zachowanie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s