Uwolnić purpurę!

/wpis z 19.11.2007

Prawdę mówiąc nie wiem, czy magentę tłumaczy się na polski jako purpurę, czy zostawia nazwę magenta (w wikipedii jest jako magenta, więc zaryzykuję i nie będę tłumaczyć).

Firmy robią dużo, żeby się wyróżnić. Zazwyczaj jest to nowatorska kreacja, rzadko kiedy firma próbuje monopolu. Ale jednak się zdarza…

T-Mobile rozpoczął walkę o magentę, twierdząc, że tylko on ma prawo wykorzystywać ten kolor w materiałach reklamowych/marketingowych. Na pierwszy rzut zaatakował takie duńskie firmy jak Compelloczy Slam FM, których loga są właśnie „magentowe”. Podobno T-Mobile zarejestrował ten kolor w Oami (taka instytucja zajmująca się regulacją rynku w zakresie m.in. znaków towarowych).


W odpowiedzi na to szaleństwo powstał ruch „społeczny” „Free Magenta”, który jak sama nazwa podpowiada ma za zadanie bronić wolności wykorzystywania magenty w materiałach reklamowych. Twórcą strony i ruchu społecznego, który nie do końca jest społeczny, jest studio graficzne Lava, które w ramach protestu zmieniło również kolory na swojej stronie.

A mówią, że to dyktafon jest gwoździem do trumny…
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s