Portfele blogerów (wywiad)

/wpis z 27.02.2007

Syndykat funkcjonuje od niedawna, jednak w blogosferze wzbudził tyle emocji, co nie przymierzając zbyt krótkie skarpetki ministra Dorna. Tak jak oglądający Szkło Kontaktowe zaczęli zwać się Wykształciuchami, tak wstrząśnięci jednym ze stwierdzeń zaczęli na znak protestu zwać się – z dumą – Szumem. Może stwierdzenie oddzielamy sygnał od szumu jest dość niefortunne, ale nie oszukujmy się – to wiele hałasu o nic. W mediach od dawna blogi tematyczne są oddzielane od blogów-pamiętników i wyraźnie stawiana jest między nimi granica. Syndykat jest po prostu usankcjonowaniem (Boże, co za słowo) tego, o czym od dawna się mówi.

Emocje i wiele pytań wzbudza temat reklam na blogach Syndykatu i dzielenie się z blogerami przychodami z tychże reklam. W „I Twoją matkę też” jest scena, w której kobieta mówi do dwóch nastolatków „Musicie zaprzyjaźnić się z łechtaczką”. Jeden z chłopaków odpowiada „Ale co to za przyjaciel co się ciągle chowa?”. W myśl tego krótkiego dialogu odkryjmy co „chowa” się za obietnicą dzielenia się przychodami z reklam – na pytania odpowiada Michał Olszewski (Ols) z portalu gazeta.pl zastrzegając przy tym, że niektóre rzeczy mogą się jeszcze zmienić – jak zresztą przy większości nowych projektów w firmach.

eirena: Skąd w ogóle pomysł Syndykatu? Czy pojawienie się tej opcji oznacza nowy kierunek w polityce „firmy”?
Ols: Myśleliśmy o tym od dosyć dawna, ale dopiero teraz jesteśmy gotowi na tak skomplikowane przedsięwzięcie. Czy to nowy kierunek dla „firmy”? Raczej etap rozwoju Bloksa.

eirena: Jakie cele ma w założeniu spełnić Syndykat dla Bloxa? Czy ma to być – w ostatecznym rozliczeniu – kolejna oferta miejsca reklamowego? Wiadomo, że Syndykat promowany jest jako miejsce na wypromowanie ciekawych treści, nagrodzenie wiernych piszących, ma przyciągnąć ludzi z innych platform, ale w ostateczności zawsze jakiś konkretny cel istnieje – szczególnie w przypadku, w którym czas i wysiłek pracowników zostają wniesione do któregoś z projektów. Pozostając w nastroju Oscarowym – Show me the money!
Ols: W skrócie i po kolei:
– wypromowanie idei blogowania na temat (vs definicji „blog to pamiętnik”)
– wyciągniecie z blogów strumienia interesujących treści. Ktoś, kto nie czyta blogów dla zasady (bo są głupie) może się przekonać do zawartości, która przeszła selekcję.
– sprawdzenie, czy na blogach można zarabiać. I to zarówno dla Autora jak i dla nas (przy czym nie interesuje nas model polegający na umieszczaniu na blogach przypadkowych reklam tylko po to, żeby mieć zasięg).

eirena: Na jakich dokładnie zasadach będzie działało rozliczanie z blogerami?
Ols: Wypłacimy pieniądze po uzbieraniu na koncie ustalonej, granicznej sumy (mniejszej niż w innych systemach umożliwiających zarabianie na blogowaniu – np. w programie AdSense jest to 100 $ – przyp. aut.). Rozliczenia odbywać się będą na podstawie umowy o dzieło.

eirena: Jak technicznie będzie rozwiązana kwestia reklam na wybranych blogach? Jakie reklamy będą umieszczane na blogu (forma, tematyka – czy związana z tematyką bloga?)
Ols: Na początek udostępnimy możliwość kupowania linków płatnych na blogach (podobnie jak na forach)Potem być może pojawią się reklamy, kierowane na poszczególne blogi/kategorie tematyczne blogów.

eirena: Czy Blox będzie udostępniał potencjalnym reklamodawcom statystyki odwiedzin poszczególnych blogów? Jakie argumenty zachęcające będą przekazywane reklamodawcom?
Ols: Postaramy się, by były to naprawdę zachęcające argumenty ;-)

eirena: Czy bloger będzie akceptował reklamę danej firmy na swojej stronie, czy zaznaczona w ustawieniach opcja pokazywania reklam na blogu oznacza automatyczne przyjęcie reklamy na stronie?
Ols: Nie jestem jeszcze w stanie powiedzieć.

eirena: Jeśli bloger akceptuje reklamę – czy odrzucenie reklamy którejś z firm będzie oznaczało, że „spadnie” w rankingach Bloxa jeśli chodzi o prezentowanie bloga jako miejsca reklamowego?
Ols: odpowiedź jest taka jak w powyższym pytaniu, ale nie brzmi to jak coś co mielibyśmy zamiar wprowadzić.

eirena: Kiedy planowany jest start systemu partnerskiego?
Ols: WIR*
*When It’s Ready ;-)

eirena: Co z blogerami „tematycznymi” przenoszącymi się na platformę Blox’a? Czy ich też będzie obowiązywał warunek posiadania bloga przez określony czas, zanim zostanie przyjęty do Syndykatu?
Ols: Warunek nie jest „ostry”, możemy przyjąć bloga pomimo niespełniania go.

Za informacje i szybkie reakcje niniejszym bardzo Olsowi dziękuję.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s